Haraszthy – Etyek

Érkezésemkor a kandallóban ropog a tűz, az asztalon egy 2011-es limitált – 782 palackot számláló – Chardonnay Fantastico. A kovácsoltvas kapu előtt, a kocsibeállóban a lezseren – éljenek a vidám színekben ragyogó sálak(!) – elegáns házigazda „Mr. Haraszthy” meleg kézfogással fogad. Megérkeztem az argentin Etyekre, vagy az etyeki Argentínába. Miértekre kerestem a választ a Haraszthy Pincészet tulajdonosával, a Buenos Airesben született, majd Kaliforniába költözött, de mostanra Magyarországot is otthonának tekintő Carlos Alberto Coelho-val.

Miért Magyarország?

A válasz pofonegyszerű: a szerelem! Carlos az argentin főváros szülötte, ahol már 12 évesen az utcasarkon újságárus rikkancsként kereste a zsebpénznek valót. Édesapja spanyol, édesanyja ír–olasz vérvonallal gazdagította Carlos temperamentumát. A fiút a szülők kiváló oktatásban részesítették, és az ifjú titán 18 évesen Kaliforniába utazott, hogy az életét jól meghatározó iparág „előzenekaraként” is értelmezhető motoralkatrész-kereskedésben kezdjen el dolgozni. Az eladóból hamarosan kereskedő, exportőr lett, ami már egyenes út volt az alumíniumszektorba. Los Angelesben talált rá a magyar szerelem, ami egyben a magyar alumíniumiparral való kapcsolatot is jelentett, amikor Carlos a Pittsburgh-i székhelyű amerikai cég tatabányai beruházásában dolgozott.

Haraszthy etyek05

Miért Etyek?

1995-ös évet írtunk, amikor Carlos már a kaliforniai borászata és egyetemi tanulmányai – Davis University – során szerzett szakmai tapasztalattal indult a külföldön is ismert magyar borvidékre, Egerbe bort kóstolni. A szocialista nagyüzemi tömegtermelés itt is nyomott hagyott, és Carlos a kiváló minőségű Egri Bikavér élménye nélkül tért vissza Budapestre. Ismerve argentin főhősünk tenni akarását, az élményre egyértelmű válasz érkezett. Ha nincs, „akkor majd én csinálok top minőségi bort Magyarországon” – mondta. Baráti javaslatra a Budapesthez legközelebbi borvidék feltérképezésére indult.

Etyek egykor a Buda környéki borvidék részét képezte, napjainkban a Gerecse hegység déli részétől a Velencei- és a Budai-hegységig húzódik. Az 1600 hektárnyi területen már az Árpád-házi királyok idejében is volt szőlőtermelés. A török hódoltság elől menekülő szerbek, akkori nevükön rácok nagy létszámban települtek le ezen a vidéken, és hozták saját borkultúrájukat. Ez a nemzetiség felelt a vörösbor készítési technológia – héjon áztatás – magyar meghonosodásáért. A török kiűzését követően a német, azaz sváb telepesek tovább folytatták a munkát, nemcsak az ország nagyrészén, de itt, Etyek területén is. A Duna kiváló logisztikát adott, a mészkő pincék állandó hőmérséklettel kiválóan erősítették a vidék egyedi adottságait. A Duna mentén lévő terroir-feltételek a talaj magas mésztartalma, a magas, széles, gyakran szeles fennsíkok optimális alapanyagot termeltek a pezsgőgyártáshoz is. A szél jótékony hatása az, hogy „kifújja” a szőlőből a gombákat, csökkenti a lisztharmat és a szőlőperonoszpóra betegségeket, sőt a mínuszokat is, ezzel csökkentve a fagykárokat. A borvidék nagy potenciállal bíró szőlőfajtái a chardonnay és a pinot noir. Ha a pezsgő szóba kerül, akkor pedig épp ezekre a szőlőfajtákra gondolhatunk.

Haraszthy etyek10

Miért Chardonnay?

A chardonnay hazája a francia Burgundia, de nem kevésbé híres a Champagne borvidéken is, ahol a pezsgőkészítés egyik legfontosabb szőlőfajtájaként tartják számon. A neutrális szőlőfajta sokoldalú, a fajtajelleg helyett kiemelkedően adaptálódik a mikroklímához és kiválóan prezentálja a talajadottságokat. Éppúgy találkozhatunk friss, könnyed, reduktív tétellel, mint az amerikai stílusban ismert hordós érleléssel. Számos esetben még édesbor alapanyagát is jelenti. Magyarországon az acéltartályos eljárás egyértelműen az Etyek–Budai borvidékhez köthető, ahol a talajban található magas mészkőtartalom garancia a kiváló savszerkezetű borokra. Nem szükséges így tovább magyarázni, hogy a Törley Pezsgőpincészet alapanyagának nagy többsége miért erről a borvidékről érkezik, ami erős hasonlóságokat mutat Champagne-vel.

Haraszthy etyek13

A pincészet legfrissebb telepítése a váli „hegytető” 80 hektárnyi területe, aminek köszönhetően az egykor öt hektárral indult pincészet teljes termőterülete mostanra 140 hektárra duzzadt. A település neve, Vál a latin vallis, vagyis völgy szóból származik. A terület rendkívül jó adottságokkal rendelkezik. Kedvező lejtésű, ami biztosítja a magas napsütéses órák számát, garantálva a szőlő megfelelő beérését. A mészkőben gazdag talaj mellet a széljárás is a szőlész nagy barátja, mert, ahogy már volt róla szó, kifújja a káros gombákat az ültetvények közül, csökkentve ezzel a permetezésre áldozott időt és költséget. A mai magyar szőlő termőterületek között ez a vidék a legmagasabb hivatalos pontszámok egyikével rendelkezik.

Miért Haraszthy?

Carlos egyértelműnek tekintette, hogy saját neve helyett magyar vonatkozású azonosítást találjon a birtoknak, így esett a választás Haraszthy-ra. Haraszthy Ágoston jogi pályára készült, később a megye követévé választották a pozsonyi országgyűlésbe. Itt barátságot kötött Wesselényi Miklóssal és Kossuth Lajossal is. Az 1830-as években utazásra indult Angliába és Amerikába. Az amerikai körútján szerzett tapasztalatai hatására 1840-ben Haraszthy családjával együtt végleg kivándorolt az Egyesült Államokba, és először Wisconsin államban telepedett le, ahol létrehozta saját önálló városát Haraszthy falvát (Sauk City = Széptáj). Az újonnan alapított település intenzív fejlesztésébe kezdett, utakat, hidakat, malmot építtetett. Támogatta más európai bevándorlók letelepedését, szükség esetén anyagilag is. 1850 márciusában San Diego első seriffjévé választották, és májusban, amikor a település elnyerte a városi rangot, San Diego első rendőrfőnöke lett. 1857-ben látogatást tett a Sonoma-völgyben, ahol egyből felismerte a vidék kiváló adottságait, és újabb földterületeket vásárolt. Itt 226 hektáron létesített szőlőtermesztést, borászatát Buena Vistának keresztelte. Ez a borászat a mai napig aktív. 1861-ben újabb látogatást tett Magyarországon és más európai bortermelő országokban, és több, mint 300 szőlőfajtával tért vissza.

Haraszthy etyek07

Miért Matador?

Az etyeki újonnan nyílt, vagy akár a megújult, a Pincészet üzemeltetésébe tartozó étterem kiválóan tükrözi a tulajdonos multikulturális szellemiségét. Segnor Alberto-nak ugyancsak befektetése van megközelítőleg 25-25 hektárnyi területen Argentínában – Mendoza/Bodega Palo Alto – és Kaliforniában – Santa Barbara/Tantara Winery. Az étterem nem a fine dining vonalat, még inkább a kultúrák sokszellemiségét és sokszínűségét kívánja steakhouse-ként vagy inkább bisztróként képviselni. A világ számos pontjáról érkező hús alapanyagból saját készítésű kolbász, felvágott a kísérője a három borászatból érkező tételeknek. A pékárú magyar beszállítóktól frissen érkezik, a zöldségek egy része pedig magán a birtokon terem. Mindezen alapanyagokból az ételköltemények megálmodója és elkészítője az amerikai–mexikói származású Diego Bautista.

Haraszthy etyek14
Haraszthy etyek16

A pincészet látogatását meleg szívvel ajánlom, akár szakmai alapon, akár a vidékre érkezőknek kikapcsolódásként. A nap fáradalmait pedig – kétség nem fér hozzá – a Matador asztalánál egy Fantastico Chardonnay 2011-sel kell kipihenni. A bor selymes, krémes textúrája egy csodás trópusi gyümölcskosárban, élénk elegáns savszerkezettel, sokrétű, komplex és rendkívül hosszú lecsengéssel, egy maradandó élménnyel ajándékoz meg minket.

Haraszthy etyek09
Az oldalon található képi és szöveges tartalom kivétel nélkül Füle Lídia szellemi terméke. Nem másolható!